“Yeni yüzyılların sanatı farklı olacak”

Sanatta bir durgunluk dönemine girdik. Artık Michalangelolar, Sinanlar, Mozartlar yetişmiyor. Bu uzun bir süredir,  20. Yüzyılın son yirmi yılından beri böyle.

Bu durgunluğun nedeni teknoloji. Şu anda hepimiz teknoloji ile ilgiliyiz. Dünya sadece teknolojik buluşları alkışlıyor. Sanat ikinci planda kaldı. Sinemada bile teknolojiyi iyi kullanmayan, insanı anlatan daha çalışmalar izleyici bulamıyor. Bu durumda tüm sanatlar teknolojinin arkasında kalıyor.

Ancak bu geçici bir durum. Bizden doğacak çocuklar teknolojinin içine doğdukları için sanata yepyeni bir bakış getirecekler. Yeni yollar arayacaklar. Bu nedenle yeni yüzyılların sanatı farklı olacak.

Sorun şurada yatıyor: Biz sanatı hep geçen yüzyılların kuralları içinde izledik, dinledik. Sanat fazlaca ilerleyemedi, hep öncekilerin tekrarı oldu. Şimdi dijital çağda dünyayı yeni sanat çalışmaları bekliyor. Ben insanın sanatsız kalabileceğine inanmıyorum. Özellikle insan müzik olmadan yaşayamaz, gelişemez. Ancak her şeyin olduğu gibi müziğin de yenilenmesi gerekiyor. Eski alıştığımız kuralların yıkılması gerekiyor.

Yorum Yaz


*