Geleceğin Müziği ve Enstrümanları Nasıl Olacak?

Gelecekte dünya sence nasıl bir yer olacak? Red Bull Futur/io bu soruyu soruyor ve daha iyi bir dünya hayalini 60 saniyelik bir video ile anlatmanı istiyor.  İşte o seriden öne çıkan ve geleceğe dair ütopik, ama bir yandan da yaratıcı ve çığır açıcı olan fikirleri hatırladık.

Melodiyi insanın duyguları yaratacak

New York çıkışlı sanatçı Yoshi Sodeoka, 2214 yılı için “Zen Sonic Satellite 3000” isimli bir enstrüman hayal ediyor. “2214’te uydu tabanlı müzik enstrümanları 7/24 durmaksızın çalarak dünyanın yörüngesinde dolanacaklar. Dünya genelinde çevresel koşullara ve insanların ruhsal durumlarına dair data toplanacak ve gelecekteki enstrümanlar da bu bilgilere dayanarak melodi üretecekler. Yani çaldıkları melodiyi belirleyen koşulları biz oluşturmuş olacağız,” diyor Yoshi Sodeoka. Peki, Yoshi neyi amaçlıyor böyle bir enstrümanla? “Savaşları etkisiz hale getirmek, suç oranlarını düşürmek ve insanların onlarca yıldır yarattığı çevre kirliliğine bir dur demek.

Bu enstrüman aslında bir sıvı…

Detroit çıkışlı prodüktör/DJ Jeff Mills ise hayal ettiği enstrümana “The Clone 101 Reality Player” adını veriyor: “İnsanların bir kostüm gibi giyebildikleri ince bir sıvı tabakası. Bu enstrüman, müziğin titreşimlerini duymanızı ve hissetmenizi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda müziği yaratan kişinin o müziği yaparken nasıl bir ruh halinde olduğunu, bakış açısını ve müziğin oluşum aşamasını da enstrümanı “giyen” kişinin deneyimlemesini sağlıyor. Bu enstrüman sayesinde dinleyici, müziğin nerede ve nasıl yapıldığını da görmüş oluyor.”
Jeff Mills, bu enstrüman sayesinde müziğin geçmişine bakılabileceğini de söylüyor: “Örneğin Miles Davis’in Bitches Brew’ı, Steely Dan’in Aja’yı ya da Led Zeppelin’in Stairway To Heaven’ı nasıl yarattığını keşfedebileceğiz.
 

İlle de synthesizer ama bu sefer kablosuz

Mühendis/müzisyen Dave Smith‘in hayalindeki alet “Prophet 2214” ismini taşıyor. Synth tasarımcısı olan Smith, Prophet 2214’ün kablosuz bir alet olacağını, kendi kendine otomatik şarj olabileceğini hayal ediyor. Aletin sade olmasına da özellikle dikkat edeceğini belirtiyor. Yıl 2214 de olsa, Smith’e göre bazı şeyler pek de değişmiyor: “40 yıldır enstrüman tasarlayan biri olarak, geçmişten bu yana pek bir şeyin değişmediğini söyleyebilirim. Elbette teknoloji aldı başını gidiyor, buna rağmen geleceği görmek, bir enstrümanın neye benzeyeceğini tahmin etmek o kadar da zor değil.
 

Geleceğin enstrümanı: Çığlık

Ünlü rapper Tyler, the Creator‘ın hayalinde canlanan enstrüman hayli fantastik ama bir yandan da akla yatkın. “Çığlık. Evet, çığlık atmak. Farklı şekillerde atılan çığlıklar,” diyor rapper. “Birisi çıkıp ufak bir küp icat edecek ve bu küp şeklindeki kutucuk bir çığlığı diğerinden ayırt etmeye yarayacak her türlü efekte sahip olacak. 1,000 tane düğmesi olacak. Artık davul, synth, yaylılar falan olmayacak. Bu küpte insan çığlığını saydığım enstrümanlardan birine dönüştürme seçeneği de olacak.”
 

Yorum Yaz


*