YENİ DÜNYALARA YOLCULUK: AWAY

Özellikle “Facebook Mars and Beyond Mars ve Ötesi” sayfasından yapmış olduğum paylaşımlarda Mars gezegenini ve Mars’a gidişi insanlığın çok önemli bir gelişimi olarak gördüğümü defalarca anlattım. Dünyaya hapsolursak yok olacağımızı ancak başka dünyaları fethederek insanlık neslini sürdürebileceğimizi özellikle gençlere ifade ettim. Yurt dışında Mars misyonuna katılan gencecik insanları görünce dönüp kendi gençlerimize “Okuyun, olabildiğince araştırın Mars misyonlarına katılmak için NASA‘ya başvurun, işbirliği çağrısında bulunun, danışın , Mars misyonları hakkında bilgi sahibi olmak için çaba gösterin” dedim. Türkiye’de ise “Yetkililere sorular sorun, Mars konusunu, uzay konusunu dillendirin, birilerinin ilgisini çekin” diyerek gençlerimizi bu misyonlara dahil etmek için gayret gösterdim, duyurular yaptım. Şimdi sizlere önereceğim dizi film dolayısıyla bu çağrıları tekrarlamak istiyorum.
AWAY isimli diziyi izleyin, ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız

Dizi NETFLIX’te yayımlanıyor. Uzayda bir yolculuk hem de Mars yolculuğu anlatılıyor. Mürettebatlı ilk Mars keşfi olan Mars Ortak Girişimi’nin yaşadıkları gerçeğe çok etkileyici bir üslupla anlatılmış. Uzay gemisi uluslararası bir mürettebata sahip: Bir kimyager (Çinli); uzayda en fazla deneyime sahip bir kozmonot (Rusya); ikinci komutan sağlık görevlisi (Hindistan); ve uzayda deneyimi olmayan bir botanikçi (İngiltere); astronot Emma Green’in (Amerikan) komutası altında.

Emma’nın kendisiyle birlikte bir astronot olarak eğitilmiş ancak bir sağlık sorunu nedeniyle uzaya çıkamayan eşi ile çok duygusal bir iletişimi var. Üç yıllık görev Ay’dan başlıyor. Dizi, “umut, insanlık ve imkânsız şeylere ulaşmak istiyorsak sonuçta birbirimize ihtiyacımız var” diyor.

Yorum Yaz


*