Vejeteryan kedi maması olur mu?

Kaynak: Populer Science

Kedinizi vejetaryen bir beslenme düzenine geçirirken düşünmeniz gereken bazı öneriler ve uyarılar.

Soru: “Ben, çeşitli etik ve çevresel sebepler yüzünden et yemiyorum ve kedimi de bu şekilde beslemek istiyorum. Kediler etçil olmak zorunda mı?” – John McManus, Needham, MA

Köpekler ve diğer hepçillerden farklı olarak kediler, gerçek (yani “zorunlu”) etçillerdir: Kendi besinsel ihtiyaçlarını diğer hayvanları tüketerek karşılarlar ve diğer çoğu memeliden daha yüksek bir protein gereksinimine sahiptirler. Kediler etten, bitki temelli besinlerden yeterince alınamayacak olan belirli kilit besinleri sağlarlar (taurin, araşidonik asit, A ve B12 vitamini de dahil). Kediler bu besinleri devamlı şekilde sağlayamazlarsa, karaciğer ve kalp sorunlarının yanısıra cilt tahrişi ve duyma kaybı yaşayabilirler. Böyle olunca, bir kedinin ideal beslenme düzeni çoğunlukla kemirgenler, kuşlar, küçük sürüngenler ve yüzergezerler gibi küçük avlardan sağlanan protein ve yağlardan oluşur. Bazı kediler çimen ve diğer bitkileri çiğner; fakat çoğu biyolog, selülozu çok olan böylesi yiyeceklerin sadece sindirime yardımcı olma görevi gördüğü ve eğer varsa, sınırlı besin değeri sağladığı konusunda hemfikirdir.

Elbette ev kedinize kendi tercih ettiği avı sürekli şekilde sağlamak, pratik veya insancıl değildir. Ayrıca kediler kendi başlarına yiyecek aramaya bırakılırlarsa, yerel doğal yaşam popülasyonlarına çok zarar verebilirler. Bu yüzden bizler onları, hayvansal ürünlerle bitki temelli nişastalı besinleri birleştiren kuru “topaklarla” veya et temelli konserve “yaş” besinlerle besleriz. Bunların çoğu, tamamen doğal bir durumda muhtemelen kedilerin asla karşılaşmayacağı ve çok daha azının avlayacağı hayvanların parçalarını içerir.

Portland’daki Best Friends Veteriner Tıp Merkezi‘nde bir kedi uzmanı olan veteriner hekim Marla McGeorge’a göre bu gibi beslenme düzenleri, uygun kedi sağlığı için gerekli olan amino asitleri sağlayamıyor ve kedilerin işlemek üzere evrimleşmediği karbonhidratlardan çok fazla içeriyor. McGeorge, besin boşlukları arasında köprü kurmak isteyen toz temelli destekler konusunda ise bu gibi formüllerin, kedilerin vücudu tarafından gerçek bir şeymiş gibi kolayca emilemeyebileceğini söylüyor.

Bazıları buna şiddetle karşı çıkacak olsa da; kediler, köpekler ve dağ gelincikleri için tamamen vejetaryen mamalar üteren Evolution Diet, etsiz tekliflerinin 15 yıldır piyasada olduğunu, bunların sağlıklı ve besleyici olduğunu ve zannedilenin aksine birçok kedi ve köpeğin ömrünü uzattığını, hatta kronik sağlık sorunlarını tersine çevirdiğini söylüyor. Markanın internet sitesine göre çoğu ünlü evcil hayvan maması, insanlara olduğu kadar evcil hayvanlara da zararlı olan ve atar damarları tıkayan hayvan yağı, hastalıklı doku, steroid büyüme hormonu ve antibiyotik içeriyor. Mama markası kendi internet sayfasında, evcil hayvanlarının öğünlerini dört gözle beklediğini, mutlu ve sağlıklı olduğunu iddia eden sadık müşterilerinden gelen görüşleri yayımlıyor.

Kediler için normalde sadece ette bulunan besinleri sunan destekleri ve “Vegacat” kuru mamalarını üreten Harbingers of a New Age, ürünlerinin kullanıcılara kendi mutfaklarında, kendi yaşam şekillerine uyan tarifleri seçerek mama hazırlama olanağı sağladığını söylüyor.

Vejetaryen evcil hayvan sahipleri ile veteriner hekimler arasındaki çekişmeli bir tartışma olan vejetaryen evcil hayvan tartışması, yakın zamanda sona erecek gibi görünmüyor. Anlaşılan o ki en iyi yaklaşım, et içermeyen desteklerin ve/veya mamaların bazılarını denemek. Eğer kediniz bunları yemezse veya bunlarla iyi durumda olmazsa (kontrol için kediyi veteriner hekime götürün), ona daha önce verdiğiniz şeye her zaman geri dönebilirsiniz.

EarthTalk/The Environmental Magazine. Ç: O.

Yorum Yaz


*