Kunduz Dolunayı 30 Kasım’da

Kaynak: https://www.spacemagturkiye.com/

Kunduz Ayı… Bir sonraki dolunay 30 Kasım’da. Bir gece önce, Perşembe akşamı parıltısı artacak ve Cuma sabah saatlerine doğru en parlak halini alacak.

Mevsimlerden doğan doğa olayları ile Ay’ın evreleri arasında bağlantı kurup kendilerince bir takvim çıkaran eski kabileler “Kunduz” ismini kasım ayı dolunayına uygun görmüşler, bunun için geçerli iki sebepleri var;

Kasım ayı dolunayı, kış aylarında kürklerine ihtiyaçtan doğan kunduz avı hazırlıklarının başlamasına işaret olarak görülmüş Amerika’da. Başka bir fikir de kunduzların bu dolunayda kışa hazırlığa başlamalarından, evlerine kış için yemek depolamalarından dolayı bu ismi aldığını öne sürüyor.

ENERJİNİZİ SİZE İYİ GELECEKLERE YÖNLENDİRİN

 

Kırağı Ayı, Donma Ayı gibi isimler de bariz bir hava değişimini müjdeleyen cinsten. Kazı Ayı, Tırmalama Ayı gibi isimler hayvanların sonbaharda dökülen yaprakların altında kışa hazırlık olarak yiyecek aramalarına işaret ediyor kısaca. Pagan inanışına göre soğuyan havanın getirdiği zor yaşam şartları yüzünden Ağıt Ayı diyenler de olmuş. Ölüm ve kayıpla ne ilgisi var derseniz, tehlikeli bir dönem olarak görülen soğuk kış aylarına girerken donmuş nehirlere atılmış yanlış bir adımla kaybedilen hayatlar, kışa hazırlığa geç kalıp donan hayvanlar hatta insanlar… Farklı kültürlerin farklı görüşleri bu ay görülecek dolunaya ilginç isimler takılmasına sebep olmuş. Kış gündönümünden önceki son dolunay, Kunduz Dolunayı.

Geçtiğimiz yıla bir bakın, kaybettikleriniz yasını tutun, eskileri atın, hafifleyin, enerjinizi bu dolunayda size iyi gelecek insanlara yönlendirin. Yeni yıla daha hafiflemiş, daha mutlu girin.

Yorum Yaz


*