Kedi besleyenlerde kalp krizi riski azalıyor

Kaynak: Independent Türkçe 

“Türkiye’de 80 milyon nüfusun yüzde 19’u evde kedi besliyor” 

Bu saptama istatistik portalı Statista’nın 2017’de yaptığı araştırmadan alıntılandı. 

Sokak kedileri ile meşhur olan Türkiye evde en çok kedi besleyen ilk 15 ülke arasında yer alıyor. 

Yapılan bilimsel çalışmaların insanlar ile kediler arasındaki ilişkiyi gözler önüne serdiğini belirten Dilara Aloğlu kedileri insanlar için hem ruhsal hem fiziksel açıdan yarar sağlayan hayvanlar olarak tanımlıyor: 

Bazı araştırmalar kedi besleyen kişilerin kalp krizi geçirme olasılıklarının beslemeyenlere göre daha az olduğunu ortaya koymuştur. Örneğin Minnesota Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre kedi sahibi olmayanlar, evlerinde kedi besleyen kişilere kıyasla kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanan ölümlere yüzde 40 oranında daha fazla eğilimlidir. Buffalo’daki New York Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar ise, kedi sahiplerinin diğerlerine göre daha düşük tansiyona sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda yalnız yaşayan kişilere arkadaş ve sorumluluk sahibi olmaları konusunda son derece yardımcı olmaktadır.

Kedi beslemenin faydalarından biri de yalnızlığa iyi gelmesi ve çocuk ruh sağlığı üzerine olumlu etkileri. 

Psikolog Dilara Aloğlu, “Kedi, depresyonda olan kişilerin hayattan keyif almalarına sebep olabilir. Bir kedinin size eşlik etmesi, kendisini sevdirmesi ve sürekli yanınızda vakit geçirmesi kendinizi iyi hissetmenize ve yalnızlık hissinize iyi gelecektir” diyor. 

Evde kedi beslemenin çocuk gelişimi ve ruh sağlığı açısından da önemli etkileri olduğunu kaydeden Aloğlu, “Çocuklar için evcil hayvan beslemek onların sosyal iletişimini, empati ve sorumluluk duygularını arttırmaktadır” tespiti yapıyor:

Amerikan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Kurulu’nda görevli Dr. Marshall Plaut, erken yaşlarda evcil hayvan teması ile büyümenin ileriki dönemlerdeki bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve sık görülen alerjileri ciddi oranda azalttığını ifade ediyor.

Kedi sahiplerinin akademik başarısı yüksek

 

Günümüzde birçok araştırmanın hayvan sevgisinin insana iyi geldiğini ortaya koyduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Dilara Aloğlu, Bristol Üniversitesi’nde yapılan bir başka araştırmanın kedi sahipliği ile akademik başarı ilişkisini de ortaya koyduğunu söylüyor:

Kedi sahibi insanların üniversite bitirme oranı köpek sahibi olanlara nazaran daha yüksek. Benzer şekilde 2014 yılında Wisconsin’de yapılan araştırmaya göre kedi sahibi olan üniversite öğrencilerinin olmayanlara göre daha yüksek notlar aldığı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak her evde evcil bir hayvanın olması, hem çocuk gelişimi açısından hem de fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar bakımından koruyucu bir faktör olacaktır.

17 Şubat Dünya Kediler Günü, evsiz kedilerin sahiplendirilmesi konusunda farkındalığın arttırılması için kutlanıyor. 

Kediler için özel günler ise 17 Şubat ile sınırlı değil. 

8 Ağustos’ta Kanada’da, 29 Ekim’de ise ABD’de kutlanan kedi günü için Rusya’da seçilen tarih ise 1 Mart. 

 

Independent Türkçe

Yorum Yaz


*