Geleceğin Otomobilini Yaratan Adam: John Z. DeLorean

Kaynak: Otonet

80’lere damgasını vuran DeLorean arabalarının yaratıcısı John Z. DeLorean’ın hayat hikayesi, DMC-12 kadar popüler olsa da aynı derecede pozitif bir algıya sahip olduğunu ne yazık ki söyleyemeyiz. DeLorean’ın yaşadığı tüm talihsizliklere rağmen günümüzde bir klasik olarak değerlendirilen DeLorean arabalarını dünya ile buluşturan ve otomotiv tarihine adını altın harfler ile yazmayı başarmış bir isim.

John Z. DeLorean, 1960’lar ve 1970’lerin başında çalıştığı General Motors’da yaptığı çalışmalar ile hem köklü firmanın hem de otomotiv sektörünün parlayan yıldızı olarak değerlendiriliyordu. Hareketli hayatı ile sürekli medyada kendine yer edinmeyi başaran DeLorean, General Motors’un Pontiac bölümü ve dönemde finansal zorluklar içerisinde olan Chevrolet bölümündeki performansı ile satış rekorları kırmayı başardı ve hızlı bir şekilde yükselmeye başladı. Özel hayatı ile oldukça dikkat çeken DeLorean’ın adı düzenli olarak Hollywood yıldızları ve modeller ile anılıyordu.

Kısa süre sonra GM başkan yardımcılığına yükselen DeLorean, firmanın başına geçecek 4 aday arasında en güçlü isimdi. Ancak 1970’lerin başında, otomotiv sektörünün en önemli isimlerinden biri haline gelen DeLorean’ın vizyonunun GM’in yönetim stratejisi ile uyuşmamaya başladığı açıkça belli oluyordu. Mayıs 1973’te John Z. DeLorean General Motors’daki yıllık 650,000$ (bugünün parası ile 8 milyon dolar)’lık maaşı ve yönetici unvanını geride bırakarak General Motors’dan ayrılma kararı aldı.

DeLorean DMC-12’nin Doğuşu ve DMC’nin Çöküşü

DeLorean uzun süredir üstünde çalıştığı hayalini gerçekleştirmeye kararlıydı. General Motors’dan ayrılması ile birlikte DeLorean Motor Company (DMC)’yi kurdu ve çalışmalara başladı. 1974’te Bill Collins ve Giorgetto Giugiaro’nun desteği ile DeLorean DMC-12’nin tasarım süreci tamamlandı. DeLorean’ın ilk prototipi ise Mart 1976’da hazırdı. O zamana dek yapılmamış bir tasarımın üretim maliyeti de oldukça yüksekti, dolayısıyla DeLorean’ın üretime başlaması 7 yıl sürdü. Yeterli sermayenin bulunması ve İrlanda’da DMC fabrikasının açılması ile birlikte 1981 yılında ilk DeLorean’ların üretimine başlandı.

John Z. DeLorean’ın hayalindeki spor arabasının üretim maliyeti kadar satış maliyeti de oldukça fazlaydı. Arabanın 1978’de ilk belirlenen satış fiyatı 12,000$’dı. Bu fiyat, modelin adının DeLorean DMC-12 olmasına ilham kaynağı oldu. Ancak yıl 1981 olduğunda enflasyon, yüksek talep ve dolarda değer kaybı yüzünden arabanın fiyatı yükseldi. Artık bir DeLorean’a sahip olmak isteyenler araç fiyatı için 25,000$’ı gözden çıkarması gerekiyordu. Arabanın sınırlı sayıda üretilen 24-karat altın kaplamalı modelinin fiyatı ise 85,000$’ı buluyordu. Fiyatına rağmen henüz üretim başlamadan 24-karat altın kaplamalı DeLorean için 7 adet sipariş gelmişti.

Lotus Esprit’ten ilham alan DeLorean’ın benzersiz gövde tasarımının yanı sıra bağımsız 4 tekerlekli süspansiyon, helezon yayı ve teleskopik amortisörleri ile dikkat çekiyordu. 2,8 litrelik motor hacmine sahip bu iki kapılı tasarım harikası 141 beygir gücünde, 1230 kg ağırlığında üretilmişti. Kötü bir araba olarak değerlendirilmiyordu ancak beklentilere göre oldukça yavaştı. Üstelik fiyatı piyasaya göre çok yüksekti ve üretim sürecinin bu kadar uzun sürmesi spor araba piyasasında çok fazla etki bırakmasının önüne geçmişti.

DeLorean DMC-12’nin maliyetinin bu kadar yüksek olması DMC’nin sonu oldu. John DeLorean arabanın büyük başarı yakalayacağından adı gibi emindi ve DMC’nin var olan sermayesini son kuruşuna kadar harcamaya devam ediyordu. Ekim 1982’de, DMC henüz ilk üretim yılını doldurmadan battı ve aynı gün John DeLorean tutuklandı. Kısa süre önce New Jersey’in en büyük emlak projelerinden birini satın alan ve lüks dolu yaşamına devam eden DeLorean’ın tutuklanmasına sebep olan suçlama ise uyuşturucu tacirliğiydi. Birkaç ay öncesinde DeLorean, daha sonra muhbir olacak bir uyuşturucu satıcısı ve iki adam ile görülmüştü ve adı DMC’yi finansal sıkıntılardan kurtaracak kokain tacirliği ve para aklama anlaşmasında geçiyordu. DeLorean 1986 yılında suçsuz bulundu ancak DeLorean DMC-12 için artık çok geçti. DMC’nin tek eseri, John DeLorean’in hayalindeki spor arabası yalnızca 9,000 adet üretilebildi.

Geleceğe Dönüş ve DeLorean DMC-12

DMC fabrikasının kapıları kapanmış olmasına rağmen 1985 yılında DeLorean DMC-12’nin kaderini değiştiren bir olay oldu: DMC-12 Geleceğe Dönüş filmi ile beyaz perdede yerini aldı. Christopher Lloyd tarafından canlandırılan Doc Brown filmde DeLorean DMC-12’yi modifiye ederek bir zaman makinesine dönüştürdü. Film dünya çapında büyük başarı elde etti ve kazandığı ödüller ile birlikte sinema tarihinin en önemli bilim kurgu filmlerinden biri kabul edildi. 3 filmlik seride boy gösteren DeLorean DMC-12 ise tüm zamanların en unutulmaz arabalarından biri olmayı başardı.

Bugün orijinal DeLorean’ın satış fiyatı 50,000$’dan başlıyor. Ancak DeLorean DMC-12 için umut henüz tamamen bitmiş değil. 25 yıldan uzun süredir Amerika’da DeLorean tamiri ve satışı ile uğraşan Stephen Wynne, DeLorean’in isim ve üretim haklarını tamamen satın aldı. 

 

Yorum Yaz


*