Corona aşısı için köpek balığı katliamı

Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli denizcilerinden biri olan ve Calypso ismini verdiği gemisi ilan bütün dünyayı defalarca dolaşan, tüm denizaltı hayatını belgesellerle evlerimize, odalarımıza kadar getiren Jacques-Yves Cousteau, 1 TV programında kendisine yöneltilen; denizaltında, en etkilendiğiniz canlı hangisidir sorusuna vermiş olduğu cevap hala kulaklarımdadır. “Köpekbalıkları… Beni başka hiçbir şey köpekbalıkları kadar etkilemedi” diyerek belki de bu günlere bir gönderme yapıyordu:

ABD’de faaliyet gösteren ve köpek balıklarının neslini korumak için kurulan ‘Shark Allies’ sivil toplum örgütü corona virüs aşısı çalışmalarında yarım milyon köpekbalığının katledilebileceğini açıkladı. Sivil toplum kuruluşu, köpekbalıklarının karaciğerinden yapılan “Squalene” adlı doğal yağın yardımcı etken madde olarak corona virüs aşılarında kullandığını belirtti.

Shark Allies yöneticisi Stefanie Brendl yaptığı açıklamada, köpekbalıklarının karaciğerinde bulunan ve mevcut grip aşıları da dahil olmak üzere birçok ilacın yapımında kullanılan doğal yağ “Squalene” için yüzbinlerce köpekbalığının katledilebileceğini vurguladı. Yağın bileşenindeki güçlü yağlar aşıdaki bağışıklık etkisini arttırdığını ifade eden Brendl, mevcut bazı corona virüs aşısı adaylarında bu yağın kullanıldığını ifade etti.

Squalene maddesinin kullanılan bir corona virüs aşı adayının piyasaya sürülmesi halinde tek bir kişi için kullanılacak bir doz aşı üretimi için yaklaşık 250 bin köpekbalığının katledilmesi gerektiği kaydedildi.

Bir kişinin corona virüse karşı bağışıklık kazanması için iki doz aşının gerektiğini belirten Brendl, bunun yaklaşık yarım milyon köpekbalığının katledilmesi anlamına geldiğini ifade etti. Stefanie Brendl, “Aşı çalışmalarını yavaşlatmak veya engellemek niyetinde değiliz. Ancak, Köpekbalıkları bu sebeple verimli bir tedarik zinciri değil” dedi.

Yorum Yaz


*