İnsanın yaşayabileceği 300 milyon gezegen bulunuyor

Kaynak: Independent Türkçe


NASA, SETI Enstitüsü ve diğer kuruluşlardan bilim insanlarının yeni tahminine göre yaşanabilirlik potansiyeli taşıyan 300 milyon gezegen bulunuyor.

Hakemli bilim dergisi Astronomical Journal’da yayımlanan makalede, Güneş’le benzer sıcaklıktaki yıldızların yarısı, yüzeyinde sıvı halde suyu bulunabilecek kayalık bir gezegene sahip.

Makalenin yazarlarından ve SETI Enstitüsü’nden ötegezegen araştırmacısı Jeff Coughlin, “Bu çalışmayla tüm parçalar, galaksideki potansiyel olarak yaşanabilir gezegenlerin sayısını güvenilir şekilde belirlemek için ilk kez bir araya getirildi” diye konuştu.

Önceki araştırmalar, büyük ölçüde gezegenin yıldızına uzaklığına odaklanıyordu. Ancak bu çalışmada şu sorular soruldu:

  • Kepler Uzay Teleskobu, Güneş benzeri yıldızların yaşanabilir bölgelerinde Dünya’nın büyüklüğüne ve sıcaklığına yakın kayalık gezegenleri ne sıklıkla buldu?
  • Kepler Uzay Teleskobu, Güneş’le aynı yaşta ve hemen hemen aynı sıcaklıkta yıldızları ne sıklıkla buldu?
  • Gezegene yıldızından ne kadar ışık geliyor? Zira bu özellik gezegenin sıvı su barındırma olasılığını etkiliyor.

Bunun sonucunda 300 milyon gezegenin yaşama elverişli olabileceğini hesaplayan araştırmacılar, bu gezegenlerden en yakın olanlarının 19,5 ışık yılı, en uzak olanlarınınsa 30 ışık yılı mesafede bulunduğunu belirtti.

Forbes’a göre ötegezegenlerde hayat arayan bilim insanları bu çalışma sayesinde bakmaları gereken gezegen yelpazesini Güneş benzeri yıldızların etrafındaki küçük gezegenlerle sınırlandırabilir.

 

Independent Türkçe, Forbes

Yorum Yaz


*