2021 dijital dönüşüm falı

Kaynak: Oya Gökşahin

https://kolektifhouse.co/komag/2021-yilinin-dijital-donusum-fali-ne-diyor/

Geçen yıl bu zamanlar hatta ve hatta 2019’un son aylarında biri çıkıp 2020 yılında tüm etkinlikler, kamudaki ve özel sektördeki işlemler, toplantılar dijital ortama taşınacak dese sanırım güler geçerdik. Bunu hayal etmediğimizden ya da bu dönüşümü beklemediğimizden değil, bırakın bir geceyi bir yılda dahi bu değişimin kabul göreceğine olmayan inancımız bizi buna iterdi. Fakat son dokuz ayda çok şey değişti. Tüm dünya COVID-19 salgınının getirdiği yıkım ile boğuşurken; salgın devlet kurumlarını ve şirketleri dijital dönüşüm için stratejilerini, planlarını, isteklerini yeniden değerlendirmeye zorladı. Böylece yıllardır dillere pelesenk olan “dijital dönüşüm” de tahmin edilemeyecek kadar hız kazandı. Hatta öyle ki; 10 yıl içerisindeki beklentiler bir anda hayatımızın merkezine gelip yerleşti. Peki ya  2021 yılında dijital dönüşümün trendleri neler olacak? Yapay zekâ ve veri analitiği mi manşetlere hâkim olacak yoksa daha yeni teknolojilerin mi bu dönüşüme öncülük ettiğini göreceğiz? Hal böyle iken dijital dönüşümde 2021 falına bakmak oldukça güç, ancak yine de araştırmalardan yola çıkarak bir değerlendirme yapmak gerekirse işte gelecek yıl beklenen dijital dönüşüm trendleri:

5G yaygınlaşacak

5G’yi ve faydalarını yıllardır konuşuyorduk. Fakat uzaktan çalışma, video konferanslar ve dijital işbirliğinin hayatımızın temel parçaları haline gelmesiyle güvenilir bağlantı ve daha fazla bant genişliği ihtiyacı artık gerçek ve somut bir fayda olarak öne çıkıyor. Bunlara telefonlara, tabletlere ve diğer cihazlara olan bağımlılığımız ve şirketlerin bağlantının kesilmesini göze alamaması da eklenince 5G dağıtımları bu dönüşümün can damarı haline geliyor. Dolayısıyla çalışma ve iş hayatının yakın gelecekte hibrit sistem üzerine inşa edileceğini düşünürsek, 5G’nin değerinin 2021’de daha iyi anlaşılıp yaygın hale geleceğini ve bu konudaki çalışmaların daha da hızlanacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Verinin önemi artıyor

Geçtiğimiz birkaç yılda tüm gözler analitik ve büyük verinin artışına ve yaygınlaşmasına çevrilmişti. Veriler katlanarak büyümeye devam ederken, bu gündem değişecek gibi de görünmüyor. Özellikle de son birkaç ayda Müşteri Veri Platformlarında (CDP) görünen sıçrama ile birlikte bu alanda yükselişin 2021’de daha da hızlanması bekleniyor.  Özellikle de iş operasyonları biraz daha parçalanmış hale geldiğinden, CDP’lere ilgi de kaçınılmaz olacak.

 

Hibrit bulut yükselişte

Şirketlerin, özel ve açık bulut seçeneklerinin birlikte kullanıldığı “hibrit bulut” altyapısına doğru geçişini son yıllarda hep birlikte gözlemliyorduk. Geçtiğimiz yıl da dünya devi genel bulut hizmeti sağlayıcılarının bu modele ciddi yatırımlar yaptığını gördük. Bu nedenle salgın olmasa dahi hibrit bulut modeli 2021 yılı dijital dönüşüm trendleri içerisinde yerini alabilirdi. Ancak yeni iş modeli ve dinamikler ani kesintiler noktasında olabildiğince çevik ve uyarlanabilir bir bulut altyapısına sahip olmanın değerini bir kez daha gözler önüne serdi. Bundan dolayı dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin, 2020’de karşılaştığımız gibi belirsizlik ve kesinti anlarında daha hızlı değişim sağlamak için bulut yatırımlarını hızlandıracağını söylemek şimdiden mümkün.  

Siber güvenlik olmazsa olmaz

Önemini hiçbir zaman kaybetmemesine rağmen, bilgisayar korsanlarının dünya çapındaki şirketlere yönelik saldırı kampanyalarını genişletmek için koronavirüs salgınından yararlanmasıyla birlikte “siber güvenlik” konusu da kurumlar tarafından tekrar masaya yatırılıyor. Uzaktan çalışmaya geçişle şirketlerin ağlarını güçlendirmeleri, siber güvenlik stratejilerini geliştirmeleri ve bunları uzaktan çalışma cihazlarına yönelik genişletmeleri günümüzde zorunluluk haline geliyor. Bundan dolayı şirketlerin tehditlerle başa çıkabilme noktasında gelecek yıl da altyapılarını siber açıklara karşı daha güvenli hale getirme çabalarını artırmasını beklemek gerçekçi olacaktır. Ayrıca siber güvenliği desteklemeye yönelik bir başka yaklaşım da hesaplamaların sadece donanım tabanlı güvenilen yürütme ortamında gerçekleştirilmesini sağlayarak kullanımdaki verilerin korunmasına hizmet eden gizli bilgi işlemdir. Teknoloji görece hâlâ başlangıç ​​aşamasında olsa da 2021’de gizli bilgi işlemin de ana akıma kaydığını görebiliriz.

Yeni ana akım “kuantum”

Öte yandan kuantum hesaplama henüz pek çok şirketin radarında olmasa da özellikle pandeminin yayılmasını yönetmenin yanı sıra olası aşıların geliştirilmesine yönelik çabaların da ön saflarında yer almasıyla benzeri görülmemiş bir büyüme ve gelişme gösterdi. Bu çerçevede kuantum bilişimin sunduğu herhangi bir zamanda herhangi bir kaynaktan verileri kolay bir şekilde sorgulama, izleme, analiz etme vb. güçlerin farkına vardıkça, diğer sektörlerde de daha fazla kullanım senaryosu görmemiz olası görünüyor.

Yorum Yaz


*