Apple’ın Sürücüsüz Otomobilleri 2024’te Satışa Çıkıyor

Bir süredir sürücüsüz otomobil geliştirmeye devam eden Apple, 2024’e kadar yeni nesil bir batarya teknolojisiyle bunu üretmeyi planlıyor.

Teknoloji devinin Project Titan adıyla bilinen ve 2014’te başlayan otomobil çalışmaları, yıllar içinde gelgitlerle devam etmiş, elektrikli ve sürücüsüz otomobil konusunda çığır açan Tesla’da da görev alan eski Apple çalışanı Doug Field, 2018’de şirkete geri dönüp projenin başına geçmiş ve bir sonraki yıl ekipten tam 190 kişiyi işten çıkarmıştı.

The Guardian’ın aktardığına göre, o zamandan beri Apple, pazarın tamamına hitap eden bir binek otomobil yapmayı hedefleyebilecek kadar ilerleme kaydetti.

Proje gizli olduğu için adlarının açıklanmamasını isteyen kaynaklardan biri, Apple’ın otomobil stratejisinin temel unsurlarından birinin maliyetleri “radikal şekilde” düşürecek ve otomobil menzilini artıracak batarya tasarımı olduğunu ifade etti.

Monocell (Tek hücreli) tasarıma sahip batarya kullanılarak içindeki tüm hücreler bir araya getirilebilir ve böylece her bir hücrede kullanılan materyaller teke düşeceğinden bataryanın içindeki alan boşalabilir. Söz konusu tasarım pil içerisinde daha fazla aktif materyal kullanmasına olanak sağladığından otomobil daha uzun bir menzile sahip olabilir.

Apple, batarya için lityum demir fosfat adı verilen bir maddeyi de inceliyor. Aşırı ısınma ihtimali epey düşük olan bu madde, diğer tür bataryalardan çok daha güvenli.

Reuters’a konuşan kişiler, şirketin, sürücüsüz otomobillerin yolun üç boyutlu görünümünü elde etmesini sağlayacak lidar sensörü de dahil olmak üzere bazı teknolojiler için dışardan hizmet almaya karar verdiğini bildirdi. Ancak Apple, farklı mesafeleri taramak için birden fazla lidar sensörü kullanmaya karar verirse, bunlardan bazıları halihazırda iPhone 12 Pro ve iPad Pro’da kullanılan birimlerden geliştirilebilir.

“Bu bir cep telefonu değil”

Öte yandan, Apple gibi dünyanın dört bir yanından elektronik ürün alan bir şirket için bile otomobil, tedarik zincirinde zorluklar meydana getirebilir. Zira daha önce Project Titan’da görev almış bir kişi şu ifadeleri kullandı:

Gezegende bunu yapacak kaynaklara sahip bir şirket varsa bu muhtemelen Apple. Ama aynı zamanda, bu bir cep telefonu değil.

Apple markalı bir otomobilin montajını kimin yapacağıysa belirsizliğini koruyor. Ancak gelen haberler, şirketin bir üretim ortağıyla anlaşmak istediği yönünde.

Ayrıca bir kaynak Apple’ın proje kapsamını daraltarak otonom sürüş teknolojisi ile sınırlamasının da hala ihtimal dahilinde olduğunu ve şirketin Apple markalı bir otomobil çıkarmak yerine bu teknolojiyi var olan otomobil üreticilerinin kullanabileceği hale getirme seçeneğinden de vazgeçmediğini belirtti.

Kaynaklar, Kovid-19 pandemisi sebebiyle yaşanan gecikmelerin, üretimin başlama tarihini 2025 veya sonrasına kaydırabileceği konusunda uyardı. Tayvan’daki Economic Daily News ise Apple’ın otomobilinin 2021’in üçüncü çeyreğinde piyasaya sürüleceğini iddia etti.

 

Independent Türkçe, The Guardian, The Verge

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Yorum Yaz


*